Tuesday, December 27, 2016

NEET 2016 Questions on Electric Circuits




“The release of atomic energy has not created a new problem. It has merely made more urgent the necessity of solving an existing one.”


– Albert Einstein

Questions (1) and (2) given below were asked in the National Eligibility cum Entrance Test (NEET) conducted in July 2016. Question (3) is a modification of question (2).
Here are the questions with their solution:
(1) A filament bulb (500 W, 100 V) is to be used in a 230 V main supply. When a resistance R is connected in series, it works perfectly and the bulb consumes 500 W. The value of R is :
(1) 26 Ω
(2) 13 Ω
(3) 230 Ω
(4) 46 Ω



The resistance Rf of the filament lamp related to its power P and voltage V as
            Rf = V2/P = 1002/500 = 20 Ω
The current through the filament lamp is P/V = 500/100 = 5 A        
Since the main supply voltage is 230 volt and the total resistance in the series circuit is (20 + R) ohm, we have
            230 volt/(20 + R) ohm = 5 ampere
Therefore (20 + R) = 46 from which R = 26 Ω


(2) The potential difference (VA – VB) between the points A and B in the given figure is
(1) + 6 V
(2) + 9 V
(3) – 3 V
(4) + 3 V
The voltage across 2 Ω resistor due to the current of 2A  in it is 4 V. Similarly the voltage across 1 Ω resistor is 2 V. These voltages and the battery voltage of 3 V are in conjunction and hence they add up. The potential difference (VA – VB) between the points A and B is therefore equal to (4V + 3 V + 2 V) = 9 V.


(3) If the battery voltage in question no.(2) is reversed as shown in the adjacent figure, the potential difference (VA – VB) between the points A and B will be
(1) + 12 V
(2) + 9 V
(3) – 6 V
(4) + 3 V
In this case the voltages across the 2 Ω resistor and the 1 Ω resistor are in conjunction while the battery voltage is in opposition. Therefore, the potential difference (VA – VB) between the points A and B is equal to (4V – 3 V + 2 V) = 3 V.